bootstrap responsive templates
Mobirise

Sıfır Enerji Binalar Forumu

Herhangi Bir Binadan Çok Daha Tutumlusu; Sıfır Enerji Bina!

Günümüzün en acil meselelerinin başında Küresel İklim Değişikliği gelmekte. Sıfır Enerji Binalar, fosil yakıtlara bağımlı kalmadan aynı zamanda karbon salınımını azaltan, geleceğin önemli köşe taşlarından biri.

Ülkemizde kullanılan enerjinin üçte birini konut ve ticari binalar tüketiyor. Her geçen gün artan enerji maliyetlerinin yansıdığı, kışın ısınmak yazın ise serinlemek için ödenen elektrik ve doğalgaz faturaları aile bütçelerini sarsıyor.

Geleceğin dünyasında genellikle teknoloji odaklı gelişmeler gündemdeyken yaşamımızda köklü değişikliklere neden olacak farklı gelişmelerin yaşanması da kaçınılmaz görülüyor.


Bilim insanları, vizyoner mimar ve yatırımcılar alternatif yaşam alanları konusunda yaratıcı ve çevre dostu çözümler üretmek üzere enerji maliyetlerini azaltacak hatta sıfıra indirecek ‘Zero Energy Building’ yani ‘Sıfır Enerji Bina’lar üzerine çalışmalarını sürdürüyor.

Sıfır Enerji Binalar, enerji kullanımını büyük ölçüde azaltırken, diğer yandan da enerji ihtiyacını güneş panelleri ve rüzgâr gülleri gibi yenilenebilir enerji kaynaklarından karşılamakta. Bu binalar enerji şebekesine bağlanarak, yenilenebilir kaynaklardan enerji elde edemediği anlarda şebekeden enerji çekerken, yenilenebilir enerji üretebildiği anlarda ise şebekeye enerji iletiyor. Sadece enerji kullanımı ve karbon emisyonlarını azaltmakla kalmayan Sıfır Enerji Binalar, enerji maliyetini de düşürüyor ve kullanıcılarının yaşam kalitesini yükseltiyor.

Sıfır Enerji Binalar iyi yalıtım ve üst düzey enerji verimliliğine sahipler. Düzenli olarak şebekeye bağlı olan bu binalar bir yıl boyunca tükettikleri kadar yenilenebilir enerji üretiyor ve sakinlerine ‘sıfır’ enerji faturasının yanı sıra karbon salınımsız bir konfor sunuyorlar.

Bu sayfayı paylaş!

Şirketler

ST Endüstri Medya Grup
Alternatif Yayıncılık
ST Alternatif Fuarcılık
Markaküpü PR Ajansı
İstanbul FM
ST Endüstri Radyo

Adres

Kısıklı Caddesi, Oymacı Sokak
No: 2 Altunizade
Üsküdar / İstanbul

İletişim

Tel: 444 32 50
Fax: +90 216 651 76 99
E-mail: info@stalternatif.com